Ważne kwestie podatkowe w Hiszpanii

Możliwość prowadzenia firmy w Hiszpanii wydaje się atrakcyjna dla osób, które pracują w tym kraju już od jakiegoś czasu, które chcą tutaj zamieszkać lub z jakichkolwiek innych względów wejść na tutejszy rynek. Jednakże, tym, co często bardzo mocno interesuje osoby, które będą chciały tutaj prowadzić firmę to przepisy podatkowe w Hiszpanii, ewentualne ulgi oraz programy, które zakładają dofinansowania dla firm, które dopiero co zostały zarejestrowane. Możliwość wzięcia udziału w takich programach zwiększa szansę na powodzenie całego przedsięwzięcia.

Standardowo, podatek VAT w Hiszpanii wynosi 21% i jest to podstawowa stawka naliczana do ceny dóbr. Stawka preferencyjna wynosi natomiast kolejno 10% i 4%. Podatek o wielkości 10% dotyczy między innymi żywności czy też transportu, a najniższa możliwa stawka została przewidziana dla książek czy też czasopism. Jednakże, podatek VAT to nie wszystko.

Dlaczego w Hiszpanii chętnie rejestruje się spółki?

Tak naprawdę, przewidziane przez prawo rodzaje spółek, jakie są możliwe do rejestracji w Hiszpanii aż tak bardzo nie różnią się od tego, co znamy z naszego polskiego ustawodawstwa. Co do zasady, rodzaje spółek dzielą się na osobowe oraz kapitałowe. W przypadku spółek osobowych osoby biorące w nich udział odpowiadają za spółkę także całym swoim majątkiem prywatnym. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku spółek kapitałowych, gdzie wspólnicy odpowiadają za losy spółki tylko i wyłącznie do wielkości wniesionego do podmiotu kapitału. Przykładem spółki osobowej jest spółka komandytowa, a spółki kapitałowej spółka akcyjna lub też spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W Hiszpanii stworzono nawet specjalny wariant spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie konieczne kwestie formalne zostały okrojone do minimum, co ma zachęcić przyszłym przedsiębiorców do rejestracji. Wariant ten określany jest jako „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nowe przedsiębiorstwo”.

Analizując przepisy podatkowe w Hiszpanii odnośnie spółek, niezwykle ważne jest to, jakie są konkretne stawki w przypadku danego podmiotu. To ciekawy temat na start dla każdego, kto chce prowadzić tutaj firmę ze względu na preferencyjne stawki podatkowe dla takich właśnie podmiotów. Co do zasady, stawka podatku od spółek wynosi 25%. Jednakże obniżona stawka wynosi zaledwie 15% i dotyczy wszystkich podmiotów, które działają na rynku do okresu dwóch lat.

Czy warto korzystać ze wsparcia biura rachunkowego?

Kwestie podatkowe to doskonały przykład tego, że przepisy i regulacje prawne w danym kraju mogą być bardzo zawiłe. Nie mając w takich kwestiach doświadczenia- zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z księgowym lub z zaufanym biurem rachunkowym. Jednym z takich miejsc jest https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że tego rodzaju specjaliści będą w stanie udzielić nam wsparcia już na etapie rejestracji firmy. Doradztwo biznesowe to na przykład pomoc w dobraniu odpowiedniej formy prawnej podmiotu do działalności, jaką będzie się chciało prowadzić. Forma prawna wpływa bowiem na późniejsze regulacje podatkowe i może też wpływać na rentowność firmy i to, jak będzie sobie ona radziła na rynku.

Next post
Ważne kwestie podatkowe w Hiszpanii