Czasem, nawet w sytuacji, kiedy chcielibyśmy się zdrowo odżywiać, nadmiar obowiązków, a także długie godziny spędzane w pracy sprawiają, że nie do końca nam to wychodzi. Warto jednak pamiętać o tym, że bagatelizowanie kwestii dobrego odżywiania szybko może się odbić na naszym zdrowiu, na naszym samopoczuciu czy też kondycji.
Wraz z wiekiem zmienia się też nasz metabolizm i te błędy w odżywianiu, które kiedyś obywały się bez konsekwencji- nagle mogą mieć swoje skutki. A takim najczęściej spotykanym skutkiem złego odżywiania się jest przybieranie na wadze. Rozpoczyna się więc błędne koło, w którym dużo pracujemy i nie jemy zdrowo, a poprzez złą dietę tracimy siłę i motywację do pracy. Jak wobec tego powinna wyglądać zbilansowana dieta dla pracujących i jak wcielić ją w życie pomimo braku czasu?
Dobra organizacja i planowanie
Czasem zdrowa dieta wydaje się nam czymś, co jest pracochłonne i co wymaga wiele poświęcenia. W praktyce jednak wcale nie musi tak być pod warunkiem, że zaczniemy rozsądnie planować swoje działania z wyprzedzeniem.
- Weekend jest doskonałym czasem na to, aby ustalić sobie wcześniej, jakie posiłki będziemy chcieli jeść przez cały tydzień. Możemy samodzielnie ustalić sobie jadłospis, który będzie zróżnicowany i który będzie zawierał nieskomplikowane dania, możliwe do przygotowania w kilka chwil. Jeśli nie do końca wiemy, jak taki jadłospis sobie przygotować- można skorzystać z gotowych już propozycji. Czasem, konieczne może być wcześniejsze określenie swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, na które wpływa płeć, wiek, wzrost oraz ilość aktywności fizycznej podejmowanej w tygodniu.
- Warto określić sobie jakiś jeden dzień, w którym będziemy robić zakupy. Mając już jadłospis i wiedząc, co jeść w pracy można też niektóre posiłki na wynos przygotować sobie wcześniej, a potem zabrać ze sobą w specjalnym pojemniku do odgrzania. Zdrowy lunch na ciepło sprawi, że poczujemy się pełni energii, a planowanie regularnych posiłków pomoże nam poradzić sobie z napadami głodu w ciągu dnia.
Co jeść w pracy, aby nasza dieta była zdrowa?
Regularne posiłki powinny być planowane co około 3-4 godzin dziennie. Zdecydowanie najgorszym scenariuszem jest regularne głodzenie się i przejadanie na zmianę. Tymczasem, szybkimi i nieskomplikowanymi daniami są potrawy z ryżem, warzywami i chudym mięsem, mogą to być też różnego rodzaju kasze i makarony. Wszystkie potrawy oparte o te produkty dodadzą nam energii, gdyż są sycące, a jednocześnie w odpowiedniej ilości- nie mają aż tak dużo kalorii. Doskonałą propozycją do pracy będzie też zwykła- niezwykła kanapka. Żeby nie była to jednak tylko i wyłącznie kromka chleba z plastrem sera- przyłóżmy się do jej przygotowania. Dodajmy do niej sałatę i zdrowe warzywa sezonowe jak ogórek, papryka, pomidor czy rzodkiewka. Nie bójmy się serca mozzarella, feta czy białego sera na słono. A jeśli bardzo mocno odczuwamy głód pomiędzy posiłkami- zabierajmy ze sobą do pracy coś lekkiego do chrupania. Może to być pieczywo chrupkie, maca czy też wafle ryżowe.
Zapoznaj się z propozycją diety idealnej dla osób zapracowanych https://projektzdrowie.info/diety/dieta-dla-zapracowanych/.